Papryka habanero - Red Savina


habanero, Red Savina, ostra papryka

Gatunek tej papryki jest jednym z najostrzejszych na świecie, nawet gdy usuniemy pestki jej ostrość jest niewiele mniejsza. Idealna jest w kuchni meksykańskiej głównie do salsy, sosów, gulaszy czy zup.

Z habanero należy postępować ostrożnie, podczas krojenia należy uważać aby nie zatrzeć sobie oczu, uszu czy nosa gdyż zawarta w niej kapsaicyna powoduje ostre pieczenie nie tylko w ustach. Substancja ta jest zbawienna dla osób które chcą zrzucić zbędne kilogramy, przyśpiesza trawienie tłuszczów. Wartość odżywcza papryki habanero jest zbliżona do papryki chili, jednak jej ostrość jest dużo większa gdyż zawiera więcej kapsaicyny.





Kaspaicyna nie tylko na odchudzanie


papryka habanero, ostra papryka, pestki papryki habanero

Papryczka habanero jest bardzo a nawet piekielnie ostra dzięki dużej zawartości kapsaicyny, jest ona nie tylko odpowiedzialna za ostry smak.

Po pierwsze kapsaicyna pobudza metabolizm tłuszczów i zapobiega nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej, dlatego jeśli chcesz stracić na wadze i w obwodzie to habanero jest dla Ciebie.

Wbrew mylnej opinii substancja ta działa na obniżenie ciśnienia krwi, dzieje się tak dlatego gdyż powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych i rozluźnieniu mięśni gładkich. Dzięki temu robi się nam cieplej, nabieramy rumieńców ale nie dlatego że ciśnienie krwi się zwiększyło tylko dlatego że dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych krew łatwiej dociera do najmniejszych zakamarków naszego układu krwionośnego.

Kaspaicyna działa leczniczo, hamuje a nawet zwalcza nowotwory gdyż pobudza komórki nowotworowe do samozniszczenia. Niszczy i leczy każdy rodzaj nowotworu i nie jest ważne jaką część ciała rak zaatakował. Wbrew krążących opinii kapsaicyna zawarta w papryczkach nie może spowodować żadnych uszkodzeń tkanek, pobudza nasz układ nerwowy w taki sam sposób jak uszkodzenie tkanek co powoduje zaburzenia pracy układu nerwowego.



Czy można przedawkować kapsaicynę ?

Zjedzenie większej ilości papryczek habanero jest praktycznie niemożliwe, chyba że będziemy je połykać w całości. Wtedy może dojść do takiego stężenia że będziemy mieli kłopoty z oddychaniem, konwulsje jednak przy normalnym jedzeniu nam to nie grozi a zatrucia są bardzo rzadkie i teoretycznie niemożliwe.

Niepołomice 2011, Piotr Eliasz