Bakłażan


bakłażan

Bakłażan jest bardzo popularny w kuchni śródziemnomorskiej, nazywany też gruszką miłości czy warzywem długowieczności.

Zawiera prawie dwa razy więcej błonnika niż jabłko, jest on bardzo cenny dla naszego przewodu pokarmowego gdyż przechodząc przez nasz układ trawienny wymiata z niego toksyny i metale ciężkie.

Błonnik odgrywa bardzo ważną rolę w naszym układzie pokarmowym gdyż zmniejsza wchłanianie cholesterolu, obniża ciśnienie krwi, spowalnia rozkład węglowodanów oraz obniża stężenie glukozy we krwi co zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę.

Błonnik pęcznieje w żołądku i dlatego zmniejsza uczucie głodu, pomaga także przy prawidłowym wypróżnianiu oraz zapobiega zatwardzeniom.

Bakłażan to także bogactwo fitosteroli, substancja ta zmniejsza wchłanianie cholesterolu w jelitach po przez blokowanie receptorów komórek jelitowych które wchłaniają cholesterol.

Bakłażan zawiera wapń, fosfor, żelazo oraz potas, składa się głównie z wody bo aż 90% surowego bakłażana to woda.

Jest warzywem niskokalorycznym, zawiera niewiele tłuszczu i tylko 2% cukru.

Najważniejszą cechą bakłażana są właściwości odtruwające, dlatego dieta z bakłażanem w roli głównej zalecana jest osobą po kuracji antybiotykowej. Korzystnie wpływa na nasz układ kostny oraz moczowy, a najważniejsze jest to że poprawia przemianę materii.

Bakłażanów głównie powinny unikać kobiety w ciąży oraz karmiące, małe dzieci oraz osoby z chorobami układu pokarmowego gdyż bakłażan jest ciężkostrawny a do tego wywołuje wzdęcia i gazy.

Mimo tego bakłażan jest bardzo dobrym dodatkiem do potraw bardzo tłustych, gdyż udowodniono że mimo jedzenia bardzo tłustych potraw nie podnosi się poziomu cholesterolu we krwi o ile je się w połączeniu z bakłażanami.

Bakłażan ma specyficzny gorzki smak dzięki temu ma właściwości rozkurczowe i rozluźniające, aby pozbyć się tego specyficznego smaku przekrojonego bakłażana najlepiej posolić i poczekać około 30 minut aż puści soki.

Kupując bakłażana wybierajmy dojrzałe okazy, skórka musi być błyszcząca jędrna i nie pomarszczona. Bakłażan zawiera solaninę, jest jej najwięcej w niedojrzałych warzywach.

Solanina jest silnie toksycznym związkiem, występuje głównie w pędach roślin psiankowatych a bakłażan właśnie do takiej grupy należy. Dlatego ważne jest aby wybierać dorodne okazy i nie wolno jeść bakłażana na surowo, teoretycznie nie powinien nam zaszkodzić gdyż solanina zawarta w bakłażanie jest w niewielkim stężeniu jednak należy o tym pamiętać.

Nie należy rezygnować z bakłażana z powodu solaniny gdyż pozbywamy się jej podczas procesu obróbki termicznej, występuje ona także w kiełkujących ziemniakach czy zielonych pomidorach.
Wartość odżywcza w 100 gramach surowego produktu

Wartość energetyczna Białko Węglowodany Błonnik Cukier Tłuszcz Fitosterole Woda

100 kJ
(24 kcal)
1g 5,8g 3,4g 2,5g 0,2g 7g 92,5g


Ilość witamin w 100 gramach surowego produktu

A C E K Niacyna B6 Kwas foliowy Kwas pantotenowy Cholina

27 IU 2,2g 0,2mg 3,5mcg 0,3mg 0,1mg 22mcg 0,3mg 7mg
Ilość minerałów w 100 gramach surowego produktu

Wapń Żelazo Magnez Fosfor Potas Sód Cynk Miedź Mangan Selen

9mg 0,1mg 14mg 25mg 230mg 2mg 0,2mg 0,1mg 0,2mg 0,4mcg
Niepołomice 2011, Piotr Eliasz