Jabłkajabłko, golden delicius, golden delicious

Jesteśmy największym producentem jabłek w europie, a na świecie plasujemy się na trzecim miejscu zaraz po Chinach i USA. Powinniśmy jeść właśnie owoce które pochodzą z Polskich sadów, a jabłka bezwzględnie do nich należą.

Najcenniejsze w tych owocach jest to co zwykle odrzucamy podczas konsumpcji, skórka w której jest najwięcej pektyn. Pektyny są bardzo cenne dla naszego organizmu, nie ze względu na wartości odżywcze ale ze względu na działanie oczyszczające. Podczas trawienia pektyny wiążą ze sobą szkodliwe substancje, czyszczą nasz organizm z resztek niestrawionego pokarmu, regulują florę bakteryjną jelit i działają przeciw zaparciom.

Dlatego jabłka powinny jeść osoby przede wszystkim mieszkające w dużych aglomeracjach, pracujące w przemyśle w którym mamy styczność z substancjami szkodliwymi. Spośród witamin najwięcej jabłko zawiera witaminy C, wzmacnia ona odporność, przyśpiesza gojenie ran, przeciwdziała szkorbutowi, zapobiega samoistnym krwawieniom, oraz bierze udział w wielu procesach metabolicznych. Najwięcej witaminy C znajduje się tuż pod skórką, dlatego marnotrawstwem jest obieranie jabłek.

Jabłka zawierają cenne fitosterole które skutecznie blokują wchłanianie złego cholesterolu w jelicie cienkim. Wartość odżywcza jabłka zależy od odmiany, dojrzałości a nawet wielkości owocu.

jabłka   Wartości odżywcze w 100 gramach świeżego produktu

Wartość energetyczna Białko Węglowodany Cukier Tłuszcz Fitosterole Woda Cholesterol

218 kJ
(52 kcal)
0,3 g 13,9 g 10,3g 0,2 g 12 mg 86,5 g 0 g


Witaminy w 100 gramach świeżego produktu

A C E K Niacyna Kwas foliowy Kwas pantotenowy Cholina Betaina

54,5 IU 4,6 mg 0,2 mg 2,2 mcg 0,1 mg 3 mcg 0,1 mg 3,4 mg 0,1 mg

Minerały w 100 gramach świeżego produktu

Wapń Żelazo Magnez Fosfor Potas Sód Fluorek

6,1 mg 0,1 mg 5 mg 11 mg 108 mg 1 mg 3,3 mcg

jabłka golden delicius   
Niepołomice 2011, Piotr Eliasz