Zsiadłe mleko - Mleczna dolinazsiadłe mleko, mleczna dolina Składniki: mleko pasteryzowane, żywe kultury bakterii mlekowych


Wartość odżywcza w 100 gramach

Wartość energetyczna Białko Węglowodany Tłuszcz Błonnik Sód

212 kJ
(50 kcal)
3,3g 4,8g w tym cukry 4,8g 2,0g w tym kwasy tłuszczowe nasycone 1,1g 0g 0,05g


zsiadłe mleko, szklanka

Zapomniane zsiadłe mleko jest jak ogórki kiszone symbolem i smakiem polskiej wsi, przez obcokrajowców uważane za zepsute.

Jednak zsiadłe mleko jest bardziej przyjazne dla naszego organizmu w porównaniu ze świeżym, a nawet pasteryzowanym czy UHT.

Dzisiaj zanika już produkcja zsiadłego mleka, zsiadłe mleko domowym sposobem możemy uzyskać ze świeżego mleka krowiego a w sklepach o takie ciężko. Na szczęście pojawiły się już mleczarnie które produkują zsiadłe mleko, jest ono wytwarzane z mleka pasteryzowanego z dodatkiem odpowiednich kultury bakterii mlekowych.

Zsiadłego mleka nie należy nazywać zepsutym, zawiera ono cenne kultury bakterii które dobroczynnie działają na cały układ pokarmowy. Po pierwsze bakterie w zsiadłym mleku zapobiegają biegunką, zaparciom, wzdęciom oraz korzystnie wpływają na odporność. Polecane jest po terapii antybiotykowej, gdyż antybiotyki niszczą florę bakteryjną jelit a zsiadłe mleko jest naturalną osłoną i odbudowuje florę bakteryjną.

Zsiadłe mleko jest lepiej trawione i przyswajane przez nasz organizm, a jeżeli nie tolerujesz laktozy to zsiadłe mleko jest dla Ciebie zbawieniem gdyż w zsiadłym mleku laktoza jest rozłożona przez bakterię.

Niepołomice 2011, Piotr Eliasz