Polędwica wieprzowa, polędwiczki


polędwica wieprzowa, polędwiczki wieprzowe Wieprzowina nie uchodzi za najzdrowsze mięso, a to ze względu na zawartość tłuszczu co za tym idzie cholesterolu. Jednak polędwiczki wieprzowe to jedna z najlepszych części tuszy, jest soczysta i delikatna. Idealnie nadaje się do gotowania na parze, pieczenia na grillu czy nawet wędzenia.

Polędwiczki są soczyste, delikatne i ze stosunkowo małą ilością tłuszczu. Nie należy jej skreślać z menu tylko ze względu na zły cholesterol, dzięki niej dostarczymy naszemu organizmowi przede wszystkim cennego i dobrze przyswajalnego białka. Posiada dużo witaminy z grupy B, która przede wszystkim odpowiedzialna jest za nasz układ nerwowy. Duża ilość fosforu dba o zdrowe zęby i kości, aby były mocne i zdrowe. Polędwiczki są bardzo bogate w selen, pierwiastek ten nazywany jest cudownym a to ze względu gdyż chroni nasz układ odpornościowy przed wirusami i bakteriami.

Polędwica wieprzowa zawiera dość spore ilości sodu i potasu, ten pierwszy nie tylko reguluje ilość wody w organizmie ale wraz z potasem jest odpowiedzialny za pracę mięśni, w tym mięśnia sercowego. Polędwica wieprzowa zawiera także magnez, żelazo, wapń oraz cynk i miedź, gdyby nie ten cholesterol polędwicę można by zaliczyć do mięsa bardzo wartościowego. Oczywiście nie namawiam do zrezygnowania z tego smacznego mięsa mimo tego że zawiera cholesterol, najlepiej przyrządzić je na grillu lub na parze podając z bakłażanem który dzięki dużej ilości fitosteroli zapobiega wchłanianiu złego cholesterolu.












Wartości odżywcze w 100 gramach polędwicy wieprzowej surowej

Wartość energetyczna Białko Błonnik pokarmowy Węglowodany Cukier Tłuszcz Cholesterol

444 kJ
(106 kcal)
20,4 g 0 g 0 g 0 g 2,1 g 48 mg










      












Witaminy w 100 gramach surowej polędwicy wieprzowej

E Tiamina Ryboflawina Niacyna B6 B12 Kwas pantotenowy Cholina Betaina

0,2 mg 0,8 mg 0,3 mg 6,4 mg 0,8 mg 0,5 mcg 0,8 mg 79 mg 3 mg























Minerały w 100 gramach surowej polędwicy wieprzowej

Wapń Żelazo Magnez Fosfor Potas Sód Cynk Miedź Selen

4 mg 0,9 mg 23 mg 290 mg 527 mg 243 mg 1,7 mg 0,1 mg 35 mcg











naparze.com.pl (2015)
Wykorzystywanie jakichkolwiek części tego serwisu bez pisemnej zgody autora jest zabronione.
Eliasz LTD