Olej lniany tłoczony na zimno


olej lniany tłoczony na zimno

Olej lniany tłoczony na zimno jest wyciskany z nasion lnu, mimo tego że nie zalecany jest do smażenia to idealnie nadaje się jako składnik sosów i dresingów do sałatek.

Zawiera najwięcej kwasu omega-3 spośród wszystkich olejów, w 100 gramach znajdziemy aż 50 gram tych kwasów. Ma jeszcze kożystniejszy stosunek kwasów omega-6 do omega-3 od oleju rzepakowego, wynosi 1:4.

Podczas wybierania oleju lnianego zwróc uwagę czy na etykiecie znajdziesz takie informacje jak: tłoczony na zimno, wysoka zawartość kwasu linolenowego oraz niefiltrowany lub osad na dnie butelki jest naturalnym zachowanie oleju. Olej lniany ma krótką przydatność do spożycia, bo zaledwie 2 miesiące, tak jak napisałem wcześniej nie nadaje się do smażenia jednak idealny jest do śledzia, sosu czy dresingu do sałatek i zawsze stosujemy go na zimno.

Dzięki dużej zawartości kwasów omega-3 olej lniany pomoże nam w walce z depresją, obniża zawartość cholesterolu we krwii, a nienasycone kwasy tłuszczowe zapobiegają miażdżycy, chorobie nadciśnieniowej oraz zawałom serca. Najważniejszą zaletą oleju lnianego jest bogata zawartość kwasu omega-3, powinniśmy go włączyć do naszej diety gdyż własnie zbyt duża ilość kwasów omega-6 a zbyt mała kwasów omega-3 bardzo niekożystnie wpływa na stan naszego zdrowia.

Choć kwas omega-6 także jest niezbędny naszemu organizmowi to zabużenie tych proporcji może prowdzić do chorób nowotworowych. Najbardziej niekożystny stosunek tych kwasów ma olej słonecznikowy bo aż 120:1, dlatego w naszej kuchni powinny znaleść się takie oleje jak olej rzepakowy zarówno tłoczony na zimno i rafinowany do smażenia, oliwa z oliwek i olej lniany.


Wartość odżywcza w 100ml oleju lnianego tłoczonego na zimno

Wartość odżywcza w 100 mililitrach oleju lnianego tłoczonego na zimno

Wartość energetyczna Tłuszcz

3404 kJ
(828 kcal)
92 g


w tym

kwasy tłuszczowe nasycone kwasy tłuszczowe jednonienasycone kwasy tłuszczowe wielonienasycone kwasy tłuszczów alfa-linolenowy (omega-3)

8 g 21 g 63 g 49 gWielkopolski olej lniany

Z najwyższej jakości nasion lnu brązowego, według starej metody tłoczenia na zimno przygotowaliśmy Wielkopolski Olej Lniany o znakomitym smaku i zapachu. Wysoka zawartość tłuszczów nienasyconych w oleju a szczególnie kwasu alfa - linolenowego (ALA) omega-3: 49g/100ml przyczynia się utrzymania parawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Wybornie smakuje dodany do ziemniaków, kasz, pieczywa, serów, ryb - śledzi, mięs sałatek i surówek, sosu Winegret, majonezów dresingów itp. Olej stosuje się na zimno. Osad na dnie butelki jest zjawiskiem naturalnym.

Niepołomice 2011, Piotr Eliasz