Wszystko co o kawie powinieneś wiedzieć

czarna kawa, filiżanka kawy, ziarna kawy, palone ziarna kawy

Większość z nas nie wyobraża sobie początku dnia bez niej, po turecku, z ekspresu i rozpuszczalna kawa bo to o niej będziemy pisać. Zdrowa czy nie, warto czy nie warto pić kawę, odchudza czy nie odchudza ? To wiele pytań na które postaramy się odpowiedzieć w tym krótkim artykule.Czy kawa odchudza ?

Jest to pytanie które zadaje sobie pewnie każda osoba przechodząca na dietę, niestety odpowiedzi jednoznacznej nie ma. Owszem kawa przyśpiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej oraz powoduje większą sytość, dlatego warto napić się filiżankę kawy przed jedzeniem. Jednak najpierw należy odchudzić kawę, musi być ona bez mleka, z mniejszą ilością cukru i oczywiście nie może to być kawa rozpuszczalna. Najlepsza jest kawa bez cukru i bez mleka, oczywiście parzona lub z ekspresu taka kawa ma zaledwie od 1 do 3 kcal, najwięcej ma oczywiście cappuccino z mlekiem od 50 do 70 kcal. Dlatego też to od nas zależy czy kawa odchudza, bo picie codziennie kawy z mlekiem i dodatkami typu lody, bita śmietana czy różnego rodzaju posypki nie spowoduje że stracimy na wadze.Czy kawa jest zdrowa ?

kawa ziarnista, kawa, kawa palona, ziarna kawy

Oczywiście zbyt duża ilość kawy nie wpływa dobrze na nasz organizm, nie można też powiedzieć że kawa jest niezdrowa.

Picie 2 - 3 filiżanek kawy nie powinno nikomu zaszkodzić, jednak większa ilość może szkodzić a nawet jest nie zalecana. Wiele badań potwierdza że kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, jelita grubego oaz parkinsona.

Kawa powoduje uczucie sytości, a więc nie podjadamy pomiędzy posiłkami a do tego jemy mniej, przyśpiesza także spalanie tłuszczów. Niestety kawa niekorzystnie wpływa na pracę serca gdyż podnosi ciśnienie, dodatkowo kawa wypłukuje sód, potas i magnez oraz wapń.
Pić czy nie pić kawę ?

Kawa ma więcej zalet niż wad, jednak musimy trzymać się kilku zasad które spowodują że kawa będzie odchudzająca a nie tucząca.

1.Odstawmy kawę rozpuszczalną, jest najbardziej przetworzona zawiera dodatki chemiczne (nikiel) o których nie mamy pojęcia i rzadko pijemy ją bez cukru i mleka gdyż jest niesmaczna.

2.Odstaw dodatki do kawy, to z reguły bomby kaloryczne, cukier, śmietanka (najgorsza jest w proszku), bita śmietana, posypki czy syropy. Takie dodatki mogą spowodować że filiżanka kawy może mieć nawet grubo ponad 200 kcal.

3.Zgubne są desery do kawy w postaci, ciasta, ciastek czy lodów. Zamiast tego do kawy dodaj odrobinę cynamonu, goździków, chili czy innych ulubionych przypraw.

4.Pamiętaj o tym żeby nie przesadzić z ilością filiżanek kawy, kawa odchudza jednak jej nadmiar nie jest zdrowy.Zalety i wady kawy


ptaszek, plus przyśpiesza metabolizm i spalanie tłuszczów
ptaszek, plus powoduje zmniejszenie głodu
ptaszek, plus powoduje poprawę pamięci
ptaszek, plus zwalcza wolne rodniki
ptaszek, plus zmniejsza ryzyko zachorowania na parkinsona, raka jelita grubego czy cukrzycę
ptaszek, plus uśmierza ból stawów
ptaszek, plus pobudza
ptaszek, plus zawiera witaminy z grupy B

x, minus, wada wypłukuje magnez, potas, sód oraz wapń (może powodować osteoporozę)
x, minus, wada zwiększa ciśnienie krwi
x, minus, wada zwiększa poziom cholesterolu
x, minus, wada działa moczopędnie
x, minus, wada zmniejsza wchłanianie białka i żelaza

Niepołomice 2011, Piotr Eliasz