piwo, kufel piwa

Czy piwo jest zdrowe ?


Piwo jak w przypadku większości używek takich jak wino czy kawa w nadmiarze szkodzi, jednak pite z umiarem może wyjść na zdrowie. Oczywiście piwo piwu nie jest równe i w większości przypadków czym wyższa cena tym wyższa jakość, choć nie zawsze musi tak być bo często płacimy za markę a nie to co jest w środku.A co z piwnym brzuszkiem ?


Samo piwo nie jest główną przyczyną tzw. piwnego brzuszka, piwo powoduje zwiększony apetyt gdyż rozpycha żołądek, chmiel zawarty w piwie powoduje zwiększenie produkcji kwasów żołądkowych i obniżenie cukru we krwi. Piwo w porównaniu z tym co spożywamy wraz z nim to niewinny dodatek do obiadu czy grilla. Dlatego też większość z nas uważa że piwo zawiera dużo kalorii a to błąd, jeżeli nie będziecie popijać piwem tłustej kiełbasy z grilla czy kotleta schabowego z kapustą i ziemniakami to na pewno nie utyjesz. Nie mogę zaprzeczyć że piwo nie dostarcza nam kalorii, jednak zrzucanie całej winy na piwo to tylko dobre usprawiedliwienie.Co piwo ma w sobie dobrego ?


W małym piwie 300ml znajdziemy witaminę B6 (6%), ryboflawinę (3%), tiaminę (1%), niacynę (7%), kwas foliowy (5%), witaminę B12 (1%) i kwas pantotenowy w nawiasach podano ile dziennego zapotrzebowania dostarcza małe piwo. Piwo zawiera także minerały wapń (1%), żelazo (1%), magnez (4%), fosfor (4%), potas (2%), sód (1%), miedź (1%), mangan (1%) selen (2%). Oczywiście nie możemy oprzeć naszej diety na piwie ale jedno czy dwa piwa dziennie nie powinno nikomu zaszkodzić a nawet dobrze wpłynie na nasz organizm.Jeden kufel dziennie piwa nie zaszkodzi.


Piwo poza witaminami i minerałami zawiera alkohol, dlatego nie popieram jazdy po piwie a już na pewno stanowczo zabraniam go kobietą w ciąży mimo tego że ma kwas foliowy. Stężenie alkoholu we krwi po wypiciu jednego piwa teoretycznie spada po dwóch godzinach do poziomu takiego który pozwala na prowadzenie samochodu. Jednak proces ten jest uzależniony od naszego organizmu, pogody i pracy jaką wykonujemy. Jeżeli pracujemy w upalny dzień na budowie to po jednym piwie nawet po godzinie możemy teoretycznie nie mieć alkoholu we krwi, jeżeli jednak oglądamy mecz to proces pozbywania się alkoholu może trwać nawet 4 godziny i dłużej.Powody dla których warto pić piwo.

Oczywiście nadmierna ilość piwa prowadzi do alkoholizmu oraz różnych schorzeń takich jak marskość wątroby, jednak picie piwa z umiarem może nam przynieść wiele korzyści.

Zatem znaleźliśmy kilka powodów dla których warto pić piwo, oczywiście z umiarem jedno no może dwa dziennie.

1. Piwo oczyszcza nerki i zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

2. Z badań wynika że przy wzmożonym wysiłku piwo może nawadniać lepiej niż sama woda.

3. Dzięki tajemniczemu związkowi pod nazwą ksantohumol który występuje w chmielu piwo uchroni
   nas przed alzheimerem i parkinsonem.

4. Piwo zawiera witaminy i minerały, a więc nie są to puste kalorie jak wiele osób twierdzi.

5. Działa pozytywnie tak jak i wino na układ krwionośny i serce zmniejsza ciśnienie, przy tym jest mniej
   kaloryczne.

6. W znacznym stopniu zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę stopnia II.

7. Jedno piwo dziennie zwiększa aktywność antyoksydantów, te z kolei zapobiegają powstawaniu
   zaćmy.

Jak widać piwo ma wiele zalet zakładając że pijemy je z umiarem czyli jedno góra dwa dziennie, pamiętajmy że jest to alkohol i negatywnie wpływa na wątrobę, układ nerwowy a nawet układ kostny. Pamiętajmy też że nie każde piwo będzie miało tak zbawienny wpływ na nasz organizm, dlatego też kupując piwo nie kierujmy się marką czy ceną ale i składem.

Niepołomice 2011, Piotr Eliasz