Szynka po staropolsku nadziewana śliwkami


Składniki:
1 kg. Szynka wieprzowa kula (sklep Biedronka)
200 - 250g. Śliwki suszone
szynka wieprzowa, szynka biedronka, kula szynka wieprzowa, kraina mięsa śliwki suszone bakallino

Przyprawy:
Sól, Marynata staropolska do drobiu i mięs (Kamis)
sól marynata staropolska

Przygotowanie:
szynka wieprzowa kula, szynka kraina mięsa, szynka z biedronki Na wstępie chciałbym polecić Państwu zakup szynki która jest dostępna w sklepie Biedronka.
Jest to szynka w postaci kuli i nie trzeba jej związywać, nie rozleci się podczas gotowania na parze i pieczenia w piekarniku.
Nie pierwszy raz robię taką szynkę w parowarze i dlatego polecam tą ze sklepu Biedronka.
Wybierajmy duże kawałki powyżej 1 kg, choć i te mniejsze są bardzo dobre w przypadku gdy chcemy zrobić dwie mniejsze szynki.
Raz pokusiłem się o zakup szynki w sklepie mięsnym, niestety była źle wykrojona i już podczas gotowania się rozpadła a do tego był duży ubytek masy.

marynata staropolska, marynata do peklownia szynki Do garnka wlewamy 800 ml. czystej wody, wsypujemy 2,5 do 3 czubatych łyżek soli kuchennej oraz całą marynatę staropolską kamisa.
Wszystko gotujemy na małym ogniu, od zagotowania wody marynatę gotujemy jeszcze 5 do 10 minut.
Tak przygotowaną marynatę odstawiamy w chłodne miejsce do całkowitego wystudzenia i wychłodzenia.


szynka wieprzowa, szynka kula, szynka kraina mięsa, szynka z biedronki Szynkę płuczemy pod bieżącą wodą, ze spodu opakowania w którym była szynka wyjmujemy wkład który pochłaniał wilgoć i soki szynki a samo opakowanie także myjemy.
Tak przygotowaną szynkę wkładamy do pojemniczka w którym ją kupiliśmy i odstawiamy do lodówki na czas dobrego wychłodzenia marynaty.
Po wystudzeniu marynaty wkładamy ją także do lodówki aby szynka i marynata miała podobną temperaturę.

zapeklowana szynka, zamarynowana szynka Zalewamy szynkę tak aby cała była zanurzona w marynacie, górę foliujemy folią do żywności.
Tak zapeklowaną szynkę odstawiamy na dół lodówki w najchłodniejsze miejsce na 5 - 7 dni.


synka wieprzowa kula, ostry nóż, drewniana deska do krojenia Gdy szynka pomoczy się w marynacie, wyciągamy ją z pojemniczka z marynatą a marynatę odstawiamy aby się ustała.
Ostrym nożem nakłuwamy szynkę a w miejsca nakłuć wciskamy suszone śliwki.


szynka wieprzowa nadziana śliwkami Tak nadzianą szynkę wkładamy do parowaru i gotujemy na parze 60 minut.
Gdy szynka się gotuje należy przygotować trzy kawałki foli aluminiowej którą kładziemy na blasze do pieczenia.
Odstaną marynatę odlewamy pozostawiając około 200 mililitrów, należy odlewać ją ostrożnie aby na dnie została woda z przyprawami.

szynka wieprzowa nadziana śliwkami i ugotowana na parze
Gdy do końca gotowania szynki pozostanie 10 - 15 minut włączamy piekarnik, jeżeli mamy piekarnik z termoobiegiem włączamy go a temperaturę ustawiamy na 160oC.
Ugotowaną szynkę przekładamy na wcześniej przygotowaną blaszkę z folią aluminiową.

szynka wieprzowa nadziana śliwkami Szynkę owijamy pierwszym kawałkiem tak aby zrobić taką miseczkę, polewamy ją resztą marynaty.
Następnie szynkę owijamy tak aby zakryć ją całą folią, tak przygotowaną wkładamy do wcześniej rozgrzanego piekarnika na godzinę i dwadzieścia minut.
blaszka do pieczenia, folia aluminiowa, szynka zawinięta w folię

Gdy minie czas pieczenia od razu wyciągamy szynkę i pozostawiamy ją do wystudzenia, gdy wystygnie szynkę przekładamy na deskę, owijamy czystą folią i chowamy do lodówki, następnego dnia jest gotowa do spożycia, smacznego.
Szynka przyrządzona w taki sposób jest smaczna a do tego nie nafaszerowana i nie nastrzykiwana, może leżeć długo w lodówce, choć z doświadczenia wiem że nie ma na to szans.
Szynka gotowana i pieczona w taki sposób jest krucha i nie poci się po dwóch dniach jak szynki ze sklepu za które płacimy krocie, polecam.

szynka po straopolsku nadziewana śliwkami

Niepołomice 2011, Piotr Eliasz