Maślany dorsz na roszponce z jabłkiem


Składniki (2 porcje):
500g. filet z dorsza atlantyckiego
50g. roszponka
1 szt. duże słodkie jabłko
2 szt. limonka (lub 1 szt. cytryna)
30g. masła
filet z dorsza atlantyckiego roszponka jabłka limonka masło osełkowe

Przyprawy:
Sól, pieprz świeżo mielony

solniczka, sól pieprz, młynek do pieprzu

Przygotowanie:

filet z dorsza atlantyckiego, mrożony filet z dorsza atlantyckiego Fileta układamy na talerzu i zostawiamy w ciepłym miejscu do pełnego rozmrożenia pod przykryciem. Można go rozmrozić dzień wcześniej, zostawiając go w lodówce na całą noc.

filet z dorsza atlantyckiego, papierowy ręcznik kuchenny Rozmrożonego dorsza przekładamy na papierowy ręcznik i odsączamy go z pozostałości wody. Można od góry też przyłożyć ręcznik i lekko docisnąć.

filet z dorsza atlantyckiego, sól, pieprz świezo mielony, masło, folia aluminiowa
Odcinamy kawałek folii aluminiowej, tak aby można było owinąć folią filet. Układamy na foli wcześniej rozmrożonego i odsączonego dorsza.
Doprawiamy sola, pieprzem świeżo mielonym i układamy na nim masło, po 15 gram na porcję. Filet z dorsza zawijamy tak aby podczas gotowania masło nie wypłynęło, rybę gotujemy na parze 15 minut, w tym czasie przygotujemy jabłko i roszponkę.

roszponka Dwie porcje (50g.) roszponki płuczemy pod zimną bieżącą wodą i układamy na talerzu.jabłko, drewniana deska do krojenia Jabłko płuczemy pod zimną bieżąca wodą, kroimy w słupki i rozsypujemy na roszponcie.roszponka, jabłko pocięte w słupki Tuż przed podaniem, roszponkę i jabłko skrapiamy limonka lub połową cytryny, uważając aby w sałatkę nie wpadły pestki. Po ugotowaniu ryby nakładamy ją na sałatkę ale bez roztopionego masła, danie smaczne i dietetyczne, smacznego.dorsz gotowany na parze z sałatką z roszponi i jabłka, maślany dorsz gotowany na parze, ryba gotowana na parze

Niepołomice 2011, Piotr Eliasz