idealne jajko na twardo

jajko kurze, jaja kurze, jajko kurze na twardo, idealne jajko na twardo

Dzisiaj przygotujemy idealne jajko na twardo z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Będziemy gotowali jajka w rozmiarze M czyli od 53g. do 63g., jest to rozmiar chyba najczęściej kupowany.

Dla mnie idealne jako na twardo to po pierwsze brak zielonawej otoczki w około żółtka, jeżeli takowa się pojawi to albo jajko było zbyt długo gotowane albo niedostatecznie schłodzone w zimnej wodzie po gotowaniu.

Po drugie żółtko powinno być ścięte ale aksamitne, nie powinno wypływać jak w przypadku jajek na miękko.Czas gotowania idealnych jajek na twardo w parowarze zależy od trzech parametrów:1.Ilość jajek, najlepiej gotować je na jednym poziomie. Ustawianie jajek na kilku poziomach spowoduje że te na samej górze mogą ugotować się na miękko lub nie ugotować wcale, a na samym dole przegotują się i zobaczymy ciemno zieloną otoczkę. Dlatego lepiej jest gotować w parowarze na jednym poziomie a kilka razy, maksymalnie 12 szt.

2.Moc parowaru, tutaj chodzi głównie o sam początek wytworzenia się gorącej pary. W naszym przypadku używamy parowaru Zelmer SC1002 o mocy 900 wat.

3.Wielkość jajka, oczywiście im większe jajko tym czas gotowania się wydłuża. My przygotowaliśmy jajka w rozmiarze M, czyli średnie

Aby ugotować idealne jajko na twardo w rozmiarze M należy:

1.Wyciągnąć jajka (M) z lodówki i przełożyć do parowaru.
2.Gotować na parze (parowar 900w.) dokładnie 12 minut.
3.Po tym czasie należy przełożyć jajka do zimnej wody na około 30 minut.

Czas gotowania można oczywiście zwiększać, dla jajek w rozmiarze M maksymalny czas to 14 minut.

Niepołomice 2011, Piotr Eliasz