Zelmer SC1002

parowar zelmer sc1002 lime violet, ZSC1002L / ZSC1002V       Oferowany parowar marki ZELMER model SC1002 dostępny jest w dwóch kolorach, limonkowym oraz fioletowym. W pudełku znajdziemy oprócz parowaru, instrukcję obsługi w 9 językach w tym oczywiście po polsku, kartę serwisową i gwarancyjną.

Część bazowa jest wykonana z białego plastiku z elementami w kolorze limonkowym lub fioletowym, konstrukcja jest solidna i stabilna. Na duży plus zasługuje pokrętło które jest duże i bardzo łatwo nastawić na nim żądany czas, bez obawy że wywrócimy cały parowar.

zelmer sc1002, część bazowa parowaru zelmer zsc1002 wraz z pojemnikiem na ociekające skropliny i aromatyzerem Zbiornik na wodę pomieści 1,1 litra i jest to wystarczająca ilość, a nawet gdyby brakło wody można ją uzupełnić w trakcie gotowania na parze. Moc urządzenia jak podaje producent to 755 - 900 wat, od razu zauważyłem wzrost mocy gdyż wcześniejszy parowar który miał moc w przedziale 650 - 750 wat dłużej gotował na parze. Dlatego osoby które przesiadają się ze słabszego parowaru na mocniejszy muszą zredukować czasy gotowania. W pokrętło wbudowany jest dzwonek który zadziała wtedy gdy parowar zakończy gotowanie, producent podaje też że parowar ma funkcję podtrzymywania ciepła niestety ja jej nie znalazłem lub po prostu jest błąd w opisie na stronie internetowej. Stację bazową oceniam na dobry z plusem, jedyny minus to biały kolor który jest podatniejszy na zabrudzenia i zapewne na przebarwienia, ale to okaże się z czasem. Tacka na ociekające płyny wykonana jest także z wytrzymałego plastiku, ma wbudowany aromatyzer co się chwali. Jednak moim zdaniem jest ona zbyt płytka jej pojemność to zaledwie 300 ml. a biały kolor może szybko ulec zabrudzeniu i przebarwieniu.

zelmer sc1002 pudełko parowaru zsc1002 lime       Tacka na ociekające płyny powinna być wyższa, problem można zauważyć gdy w dolnej misie położymy duży kawałem mięsa. Zasłania on skutecznie dyfuzor pary na tyle że ma ona utrudnione przenikanie na wyższe partie parowaru, zauważyłem to gdy gotowałem na parze kawałek schabu na wędlinę. Jedynym wyjściem jest założenie dwóch mis i gotowanie szynki czy schabu w misie środkowej (2).

Parowar wyposażony jest w trzy misy o pojemnościach 2,5l dolna misa (1), 2,6l misa środkowa (2) oraz 3,4l misa górna (3). Wykonane są z przeźroczystego plastiku, z tackami które mają miejsca na jajka, misa 2 i 3 ma wyciągane tacki aby można było gotować większe produkty. Misy, pojemnik na ryż oraz pokrywę można myć w zmywarce więc jest to duży plus zważywszy na to że tacki są z dużą ilością małych otworów które są trudniejsze w myciu. Jedyną wadą mis jest brak możliwości ułożenia ich w dowolnej kolejności, moim zdaniem jest to wada. Jednak za to można je wkładać jedną w drugą co znacznie zmniejsza zajmowany obszar podczas przechowywania. Pojemnik na produkty sypkie, sosy czy zupy to naprawdę wielki plus tego parowaru. Jest on naprawdę duży o pojemności jednego litra, jego konstrukcja jest tak pomyślana że pasuje do każdej misy. Posiada specjalne otwory dzięki którym para wydostaje się wyżej, więc można gotować sos na samym dole a na górze mięso.

parowar zelmer sc1002 instrukcja użytkownika, user manual steam cooker zelmer sc1002, parni hrnec, parny hrniec Reasumując Zelmer SC1002 to udana konstrukcja, poza małymi mankamentami takimi jak biały kolor czy zbyt mała tacka na ociekające soki. Moc tego parowaru jest wręcz idealna, nie jest pożeraczem prądu a jednocześnie szybko gotuje na parze.

Dzięki dużemu pojemnikowi na produkty sypkie, sosy czy zupy otwiera się więcej możliwości gotowania na parze które na pewno pokażemy w naszym serwisie o gotowaniu na parze.
Zalet i wady

plusy Duży pojemnik na ryż (w porównaniu do tanich modeli w Zelmerze można ugotować zupę)
plusy Optymalna moc 900W
plusy Aromatyzer na zioła i przyprawy
plusy Zintegrowane podstawki na jajka w tackach
plusy Sygnał dzwiękowy po zakończeniu gotowania
zalety Dolewanie wody podczas gotowania
zalety Wskaźnik wody min/max
zalety Zabezpieczenie przed spaleniem i przegrzaniem
zalety Łatwa obsługa
zalety Można myć w zmywarce
plusy Łatwe przechowywanie

wady Spływające soki w niewielkiej ilości dostają sie przez siatkę aromatyzera do czystej wody
minusy Troszkę za mały pojemnik na spływające soki


Przydatne linkiFilmyNiepołomice 2011, Piotr Eliasz