camry cr 6402, parowar camry, parowar cr 6402 Parowar Camry CR 6402 jest urządzeniem które posiada dwa niezależne kominy do gotowania, to tak jakby mieć dwa parowary dwu poziomowe w jednym. Konstrukcja taka ma wiele zalet, po pierwsze smaki gotowanych produktów nie mieszają się, szczególnie gdy gotujemy rybę i warzywa. Po drugie parowar posiada dwie niezależne grzałki, i dlatego możemy gotować rybę i zamrożone warzywa dzięki temu warzywa będą ugotowane a ryba jędrna a nie rozgotowana. Cena urządzenia nie jest wygórowana a więc i nie możemy oczekiwać dodatkowych funkcji w postaci podtrzymywania ciepła czy opóźnionego startu a szkoda bo urządzenie ma elektroniczny sterownik. Parowar ma moc 1360 wat a więc po 680 wat dla każdego komina parującego, jest to wystarczająca moc zważywszy na to że każdy komin ma dwa poziomy.

Sterowanie dla każdego komina jest niezależne więc jednocześnie możemy gotować rybę i ziemniaki, szkoda tylko że producent nie pomyślał i nie zastosował funkcji znanej z parowaru Morphy Richards 48780 która pozwalała na to aby gotowanie kończyło się w tym samym czasie, możemy sobie z tym jednak poradzić dzięki sygnałowi dźwiękowemu. Jeżeli chcemy gotować ziemniaki 30 minut i rybę 15 minut najpierw nastawiamy ziemniaki na 15 minut i gdy parowar zakończy gotowanie i poinformuje nas sygnałem dźwiękowym nastawiamy jeszcze raz ziemniaki i rybę na 15 minut dzięki temu ryba i ziemniaki zakończą parowanie w tym samym czasie, jest to troszkę uciążliwe ale można się przyzwyczaić. Misy, ruszta oraz pokrywy kominów wykonano z przeźroczystego plastiku, niestety producent nie podaje informacji na temat możliwości mycia w zmywarce. Pojemnik na ściekające soki wykonany jest z czarnego plastiku co zapobiega przed szybkim brudzeniem i przebarwieniami. Część bazowa jest wykończona metalem typu INOX co nadaje urządzeniu profesjonalnego wyglądu i ładnie prezentuje się na blacie kuchennym.
Parowar jest odpowiedni dla dużej rodziny, jego pojemność to 12 litrów. Camry nie posiada możliwości dolania wody podczas procesu gotowania, nie jest to jednak sporym problemem gdyż duży pojemnik na czystą wodę (1,5l) zwalnia nas z obowiązku dolewania wody, mimo to mamy wskaźnik min/max a nawet gdyby woda się skończyła parowar ma zabezpieczenie przed przegrzaniem i włączeniem bez wody. Producent nie dołącza miski do gotowaniu ryżu, kaszy czy sosów więc warto zaopatrzyć się dodatkowo w pojemniczki o których piszę w dziale (Akcesoria do parowaru).
Producent udziela dwu letniej gwarancji na swój produkt, dostaniemy także instrukcję która jest bardzo prosto napisana, bo i urządzenie jest proste. Co do wad nie można zbyt wiele wymienić gdyż urządzenie jest tanie ale funkcjonalne, szkoda że nie ma pojemniczka do gotowania ryżu, sosów czy kaszy idealnie jakby były dwa, dla każdego komina osobny. Szkoda że mimo zastosowania sterowania elektronicznego i dwóch niezależnych grzałek producent nie pokusił się o zastosowanie podobnej funkcji jak w parowarze Morphy Richards 48780/81, równie dobrze można by zastosować sterowanie mechaniczne i obniżyć cenę parowaru. Na próżno szukać tu funkcji opróżnionego startu, podczytywania ciepła czy zintegrowanych miejsc w tackach do gotowania jajek choć to można pominąć. Reasumując parowar dobrze spełnia swoją funkcję, polecam go osobą które nie oczekują wodotrysków a szukają parowaru funkcjonalnego i nie chcą mieszać misami tak jak w tradycyjnym parowarze. Jeżeli zamierzasz kupić prosty mechaniczny parowar to radzę zastanowić się nad Camry CR 6402 gdyż za nie wiele większą kwotę otrzymamy bardziej funkcjonalny parowar. A to że nie posiada misek do ryżu, kaszy czy sosów można na to przymknąć oko gdyż kupimy sobie takie jak będziemy chcieli i to z zamknięciami. Problemem nie jest tu także brak zintegrowanych miejsc do gotowania jajek, nie oznacza to że nie możemy ugotować ich w tym parowarze. Producent powinien zastanowić się nad drugą wersją, z dodatkowymi poziomami (po trzy poziomy na komin) dało by to 18 litrów pojemności, nikt nie oferuje takiej pojemności.
Dodatkowo wyposażył bym parowar w dwa pojemniki do gotowania sosów, ryżu czy kaszy możliwość dolania wody podczas gotowania, oraz rozszerzył bym opcje sterowanika elektronicznego o funkcje kończenia gotowania w jednym czasie czy podczytywanie ciepła i opróżniony start.
Przy takich zmianach należało by zwiększyć pojemność miseczki na ściekające soki, kosztem pojemności pojemnika na czystą wodę, zakładając że była by możliwość dolania wody podczas gotowania.Zalety i wady

zalety parowaru camry cr 6402 Cena ( w tej cenie ciekawy kompromis zamiast taniego parowaru)
zalety parowaru camry cr 6402 Moc 1360 wat ( 2x 680 wat)
zalety parowaru camry cr 6402 Duża pojemność 12l
zalety parowaru camry cr 6402 Obudowa ze stali szlachetnej
zalety parowaru camry cr 6402 Dwa niezależnie sterowane elektronicznie kominy dwu poziomowe w sumie 4 poziomy
zalety parowaru camry cr 6402 Duży pojemnik na czystą wodę (1,5l.)
zalety parowaru camry cr 6402 Pojemnik na ociekające soki wykonany z czarnego plastiku, mniej się brudzi
zalety parowaru camry cr 6402 Elektroniczny sterownik
zalety parowaru camry cr 6402 Sygnał dźwiękowy (informuje o zakończeniu gotowania, minimalnym stanie wody)
zalety parowaru camry cr 6402 Kontrolka informująca o stanie urządzenia
zalety parowaru camry cr 6402 Zabezpieczenie przed przegrzaniem i włączeniem bez wody
zalety parowaru camry cr 6402 Możliwość ustawienia dokładnego czasu gotowania
zalety parowaru camry cr 6402 Koszyki umieszczone obok siebie, zapobiega to mieszaniu się smaków i zapachów
zalety parowaru camry cr 6402 Możliwość gotowania produktów o krótkim i długim czasie gotowania
zalety parowaru camry cr 6402 Prosta obsługa
zalety parowaru camry cr 6402 Gwarancja 24 miesiące , instrukcja obsługi

minusy parowaru camry 6402 Brak możliwości dolewania wody podczas pracy
minusy parowaru camry 6402 Brak pojemniczka do gotowania sosów, kaszy czy ryżu (musimy dokupić)
minusy parowaru camry 6402 Brak podtrzymywania ciepła mimo sterowania elektronicznego
minusy parowaru camry 6402 Brak opóźnionego startu mimo sterowania elektronicznego
minusy parowaru camry 6402 Brak zintegrowanego miejsca do gotowania jajek
minusy parowaru camry 6402 Brak informacji o możliwości mycia w zmywarce
minusy parowaru camry 6402 Mimo sterowania elektronicznego brak funkcji typowych dla sterowników elektronicznych, równie dobrze można zastosować zegary mechaniczne co obniżyło by koszt urządzenia
minusy parowaru camry 6402 Brak informacji o rusztach zintegrowane / wyciągane
minusy parowaru camry 6402 Brak informacji o możliwym maksymalnym czasie gotowania (prawdopodobnie 60 minut)
minusy parowaru camry 6402 Brak funkcji takiej jak w parowarze Morphy Richards 48780/81 która kończy gotowanie w tym samym czasie mimo różnych długości gotowania w każdej komorze.


Przydatne linki

Niepołomice 2011, Piotr Eliasz