aeg dg 5552 Parowar AEG DG 5552 to dobry kompromis pomiędzy najtańszymi parowarami a tymi z górnej półki. Wykonany jest z dobrych materiałów, a część bazowa wykończona jest stalą szlachetną co nadaje urządzeniu estetycznego wyglądu. Jak podaje producent parowar ma moc 700 - 800 wat, jest to moc dobra do przyrządzenia posiłków dla rodziny 3 - 4 osobowej, choć i dla większej ilości osób możemy gotować w tym urządzeniu.
Na duży plus zasługuje pojemnik do gotowania ryżu który jest stosunkowo duży i z uchwytami, a do tego wykonany jest z czarnego plastiku tak jak tacka na ociekające soki. Czarny plastik z którego jest wykonana tacka na ściekające soki oraz pojemnik na ryż, kaszę czy sosy trudniej się brudzi i nie ulega przebarwieniom.
aeg dg 5552 Pojemniki , pokrywa i tacki wykonano z przeźroczystego plastiku, tacki są wyjmowane i posiadają wgłębienia do gotowania jajek w skorupkach. Dzięki zastosowaniu elektronicznego sterownika parowar posiada funkcję, opóźnionego startu, podczymywania ciepła, zegara, sygnalizację dźwiękową ukończenia gotowania czy wyboru innych funkcji. Parowar ma oczywiście wskaźnik poziomu wody, możliwość dolania czystej wody podczas pracy oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem i uruchomieniem bez wody. Najdłuższy czas gotowania to 1 godzina 59 minut, to jeden z niewielu parowarów który ma możliwość ustawienia tak długiego czasu gotowania, oczywiście jest to plusem przy gotowaniu dla dużej ilości osób lub większych porcji. Parowar został także wyposażony w kontrolkę zasilania, która jest dwukolorowa i w zależności od stanu urządzenia świeci na inny kolor. AEG DG 5552 Na parowar dostaniemy dwuletnią gwarancję, jest on także zaopatrzony w instrukcję obsługi która jest napisana jasno i czytelnie. Parowar jest łatwy w złożeniu gdyż pojemniki są różnej wielkości i można je włożyć jeden w drug co oszczędza miejsce podczas przechowywania.
Praktycznie idealny parowar, niestety producent nie ustrzegł się przed wadami o których można przeczytać w instrukcji.
Mimo tego że parowar ma możliwość gotowania prawie dwie godziny wyposażono go w pojemnik na czystą wodę który wystarcza na 50 - 60 minut gotowania, pojemnik na wodę powinien być większy. Tak mały pojemnik na czystą wodę jest dużym niedopatrzeniem, nawet gdy zaprogramujemy opóźniony start a czas gotowania będzie dłuższy niż 60 minut może się zdarzyć że jedzenie będzie niedogotowane, na szczęście rzadko gotuje się tak długo w parowarze średni czas przyrządzania potraw to 35 minut. Producent nie udziela informacji o myciu w zmywarce oraz o pojemności urządzenia co jest ważną informacją gdy zamierzamy gotować dla większej ilości osób.
Reasumując parowar spełnia swoją funkcję, jednak wada w postaci zbiornika na czystą wodę o pojemności zaledwie jednego litra jest bardzo dokuczliwa. Powoduje to dysfunkcję opcji opóźnionego startu, gdyż przy gotowaniu posiłku powyżej 50 minut może zdarzyć się taka sytuacja że parowar skończy gotowanie przed czasem z powodu braku wody. Jeśli więc zamierzasz nastawiać sobie obiad z opóźnieniem czasu a nie będzie miał kto dolać wody bo wychodzisz na zakupy czy do pracy odradzam zakup tego parowaru. Owszem jeśli gotujesz małe posiłki dla jednej dwóch osób to czas gotowania nie przekroczy 50 minut ale jeśli masz dużą rodzinę to zapomnij o używaniu tej funkcji.

Zalety i wady

zalety parowaru aeg dg 5552 Cena
zalety parowaru aeg dg 5552 Moc 700 - 800 wat
zalety parowaru aeg dg 5552 Maksymalny czas gotowania 1:59 minut
zalety parowaru aeg dg 5552 Wskaźnik poziomu wody min/max
zalety parowaru aeg dg 5552 Wyciągane tacki ze zintegrowanymi miejscami do gotowania jajek
zalety parowaru aeg dg 5552 Duży pojemnik do gotowania ryżu, kaszy czy sosów
zalety parowaru aeg dg 5552 Duży pojemnik na soki ociekowe
zalety parowaru aeg dg 5552 System szybkiego parowania
zalety parowaru aeg dg 5552 Pojemniki na ryż i soki ociekowe wykonane z czarnego plastiku
zalety parowaru aeg dg 5552 Możliwość dolania wody podczas pracy
zalety parowaru aeg dg 5552 Zabezpieczenie przed przegrzaniem i włączeniem bez wody
zalety parowaru aeg dg 5552 Prosty i łatwy w obsłudze
zalety parowaru aeg dg 5552 Funkcja opóźnionego startu (maksymalne opóźnienie 12 godzin 59 minut)
zalety parowaru aeg dg 5552 Podtrzymywanie ciepła
zalety parowaru aeg dg 5552 Kontrolka sieci i stanu urządzenia
zalety parowaru aeg dg 5552 Sygnalizacja dźwiękowa


minusy parowaru aeg dg 5552 Brak informacji o myciu w zmywarce (prawdopodobnie można)
minusy parowaru aeg dg 5552 Pojemnik na czystą wodę zbyt mały (1 litr)
minusy parowaru aeg dg 5552 Dysfunkcja opcji opóźnionego startu o czym mowa w opisie parowaru
minusy parowaru aeg dg 5552 Brak informacji o wielkości parowaru


Przydatne linki

Niepołomice 2011, Piotr Eliasz