Jaki parowar wybrać gotując dla niemowlaka ?


parowar bambusowy, bamboo steamer Zapewne większość z Państwa już zakupiła lub ma parowar, te elektryczne są z reguły w większości wykonane z plastiku. Może i mają różne atesty do kontaktu z żywnością, ale plastik nie jest czymś co może być zdrowe. Nie musicie Państwo od razu wyrzucać swojego parowaru, pokażę kilka rozwiązań które nie są drogie a spowodują że nasz parowar stanie się zdrowszy w użytkowaniu.Mam parowar jednak jest cały plastikowy, co robić ?


parowar bambusowy, bamboo steamer Pierwsze rozwiązanie które sam zastosowałem jest zakup mis wykonanych z bambusa, oczywiście nie będą one pasowały do naszego parowaru elektrycznego, gdyż większość posiada misy eliptyczne. Jeżeli Twój parowar ma misy okrągłe to jest szansa że dobierzesz odpowiednie misy bambusowe, są one w rozmiarach 15, 20, 25, 30 i 35 cm więc szanse na dobranie misy są duże. W moim przypadku mam misy w kształcie elipsy dlatego lepiej wybrać misy bambusowe o takiej średnicy jak szerokość misy plastikowej.Nie mam jeszcze parowaru jaki kupić ?


parowar stalowy tefal vc 1017 Tutaj mamy większe pole do popisu, jednak spośród parowarów elektrycznych godny uwagi jest tylko Tefal VC 1017. Misy ma wykonane ze stali nierdzewnej, jednak obecnie jest trudno dostępny a do tego nie spotkałem się z parowarami elektrycznymi ze szkła czy ceramiki.

Drugie rozwiązanie to zakup taniego parowaru np. Clatronic i dokupienie do niego mis z babusa, jest to rozwiązanie dość tanie.

Trzecie rozwiązanie to zakup sita do garnka które pozwoli gotować na parze, chyba najtańsze i dla osób które chcą gotować na parze tylko dla dziecka.

Ostatnie rozwiązanie to zakup garnków do gotowania na parze, w przypadku gotowania na kuchni gazowej lub elektrycznej może okazać się kosztowne. Jednak jeżeli Państwo posiadają kuchnię indukcyjną, to garnki do gotowania na parze na kuchni indukcyjnej są strzałem w dziesiątkę. Nie będę tutaj pisał o wyższości kuchni gazowej, elektrycznej nad indukcyjną czy na odwrót. Jednak wiem że gotowanie na parze w parowarze elektrycznym jest o wiele tańsze niż na gazie czy płycie elektrycznej (nie indukcyjnej), dlatego garnki polecam osobą które mają kuchnię indukcyjną.Parowar bambusowy, misy z bambusa


parowar bambusowy, parowar z bambusa Parowary elektryczne są z reguły plastikowe, plastik nie jest czymś naturalnym a długo przed nimi właśnie gotowano na parze w misach bambusowych. Misy bambusowe zrobią z naszego taniego plastikowego parowaru jeszcze zdrowsze urządzenie do gotowania na parze.

Parowar zrobiony z bambusa jest odporny na wilgoć i nie butwieje. Misy szybko wysychają, a potrawy przyrządzone parowarze bambusowym nie są mokre od nadmiaru wody gdyż parowar pochłania wilgoć. Zasady gotowania w parowarze bambusowym są bardzo podobne co gotowanie w parowarze elektrycznym plastikowym. Parowar bambusowy ma bardzo dużo zalet, jest też jedna wada gdyż nie można go myć w zmywarce.Zasady gotowania w parowarze bambusowym


Z uwagi na konstrukcję parowaru bambusowego musimy troszkę zmienić zasady gotowania na parze w takim parowarze, oczywiście dalej trzymamy się tych zasad które opisałem TUTAJ.

Parowaru z bambusa nie możemy myć w zmywarce, jest bardziej delikatny a po użyciu wystarczy go tylko wymyć, wytrzeć i osuszyć. Dlatego ryby, filety z ryb oraz inne produkty które mogą zbytnio ubrudzić nasz parowar najlepiej gotować owinięte w folię aluminiową. Jeszcze lepszym sposobem jest gotowanie na liściach sałaty, kapusty czy winogron. Liści nie musimy jeść, jednak zapobiegają one zbytniemu ubrudzeniu parowaru, pamiętajmy też żeby nie dawać zbyt dużo liści gdyż zasłonią one otwory przez które dostaje się para. Do tego parowar jest świetnym naczyniem w którym możemy podać ugotowaną potrawę, a każdy weźmie tyle ile będzie chciał. No i oczywiście jest super zdrowy, dlatego też właśnie w parowarze bambusowym będziemy gotować dla naszego niemowlaka.

Niepołomice 2011, Piotr Eliasz