Gotowana dynia na parze

Obiadek z marchwi i ziemniaczka z dodatkiem oleju lnianego idealnie nadaje się dla niemowląt po czwartym miesiącu. Ziemniak jest lekkostrawny a do tego skrobia zawarta w ziemniaku rozkłada się na glukozę, jest ona niezbędna do funkcjonowania wszystkich komórek. Marchew dostarczy naszemu maluszkowi głównie witaminy A, odpowiedzialna jest ona za wzrok, włosy i paznokcie. Olej lniany to prawdziwe źródło cennych kwasów omega-3, olej ten korzystnie wpływa na układ krwionośny, kości oraz mózg. Do przygotowania tego obiadku można też użyć marchewki typu baby, będzie szybciej.Składniki:

200g. ziemniak
40 - 60g. marchew
1 łyżka olej lniany tłoczony na zimno
ziemniaki, pyry, kartofle marchew, marchewka, korzeń marchewki olej lniany

Podawanie: po 4 miesiącuPrzygotowanie:


olej lniany, marchew, marchewka, młoda marchew, młoda marchewka, ziemniaki, pyry, kartofle Jak widać ja użyłem marchwi z przydomowego ogródka. Marchew i ziemniaki obieramy, warzywa warto pokroić na mniejsze kawałeczki aby szybciej się ugotowały.

Marchewkę i ziemniaki gotujemy na parze 20 - 25 minut w zależności od mocy naszego parowaru. Następnie po ugotowaniu przekładamy do pojemnika w którym będziemy warzywa rozdrabniać blenderem, jednak należy jednak pozostawić je do lekkiego ostudzenia.

Gdy warzywa przestygną należy dolać łyżkę oleju lnianego i wszystko rozdrobnić blenderem. Przed podaniem sprawdź temperaturę, taki obiadek można przygotować godzinę wcześniej a później podgrzać w parowarze.
obiadek dla niemowlaka po 4 miesiącu, ziemiaczki z marchewką, ziemniaki z marchewką

Niepołomice 2011, Piotr Eliasz