Gotowana dynia na parze

Dynia to jedno z pierwszych warzyw które powinno znaleźć się w diecie naszego niemowlaka. Wiem że złamię teraz zasadę gdyż to zazwyczaj podaje się marchew, jednak dynia jest dużo cenniejszym źródłem witamin i minerałów niż marchewka a do tego nie chłonie z gleby szkodliwych azotynów tak jak marchew. Oczywiście dynię znajdziemy w sklepach tylko w okresie jesiennym, dlatego też warto a nawet należy zamrozić dynię. Mrożenie dyni pozwoli na urozmaicenie diety naszego niemowlaka w okresie którym dynia jest trudno dostępna. Z dyni usuwamy miąższ, obieramy ze skóry i kroimy w kostkę. Tak przygotowaną dynię pakujemy w torebki foliowe lub w pojemniki i wkładamy do zamrażalnika.Składniki:

120 - 150g. dyni
dynia pomarańczowa

Podawanie: od 4 miesiącaPrzygotowanie dyni na parze dla dziecka:


mrożone kawałki dyni, dynia mrożona Jeżeli mamy dynię mrożoną należy ją rozmrozić, nigdy nie należy gotować na parze produktów zamrożonych.

rozmrożone kawałki dyni Tak rozmrożoną dynię przekładamy do parowaru, gotujemy od 15 do 18 minut na parze w zależności od wielkości kawałków oraz mocy parowaru.


ugotowania dynia na parze dla niemowlaka Ugotowaną dynię na parze przekładamy do miseczki, rozgniatamy widelcem i dokładnie blendujemy blenderem.

zupka z dyni dla niemowlaka Tak ugotowaną i zmiksowaną dynię podajemy naszemu niemowlakowi, oczywiście uprzednio sprawdzając czy temperatura jest nie za wysoka.

Ja osobiście własną dynię uprawianą w ogródku mrożę, robię w ten sposób zapasy na okres w którym o dynię jest ciężko dostać. Idealna jest nie tylko dla niemowląt ale także do przygotowania wspaniałej zupy dyniowej.
Niepołomice 2011, Piotr Eliasz